Az 1960-as évek öltözködési szokásai jól tükrözték vissza a korszak társadalmi változásait, s a legfontosabb események is hatással voltak az alakulására. Így elmondhatjuk, hogy talán még sosem volt olyan sokrétű és színes (szó szerint is) a divat, mint ebben az évtizedben, mert egymással egyidőben és egymást követően is számos stílus jellemezte. Terjedelmi okok miatt képtelenség ennek minden mozzanatát bemutatni itt ebben a cikkben, így csak villanásokat nézzünk meg most együtt.
A nőknél az első években a korábbi évtized ruhasziluettjei köszöntek vissza. (Arról, hogy milyen volt a divat az 1950-es években, itt olvashatsz.) A ceruzaruhák, vagy éppenséggel a szűk felsőrész és bő szoknya kombinációja hódított, igen magas, aszfaltot lyuggató tűsarkú cipőkkel. A kosztüm változatlanul minden konszolidált nő ruhatárának részét képezte.
Divatkép egy 1961-es katalógusból.
Katalóguskép 1961-ből.
Vogue 1965.
A szovjet és az amerikai tudósok állandó versengésének gyümölcseként Jurij Gagarin 1961-ben űrhajójával megkerülte a Földet, majd aztán 1969-ben Neil Armstrong személyében először lépett ember a Holdra. Így a divatban is beköszöntött az űrkorszak. Ekkoriban születtek a tervezői asztalokon a furábbnál furább futurisztikus ruha ötletek, mint pl. ezek itt:
Pierre Cardin modell 1967
Pierre Cardin modellek 1968.
A húsz évig tartó vietnami háború jelentős évei ezekre az időkre estek (1955-1975). Egyre több amerikai diák gondolta úgy, hogy ennek véget kéne már vetni. A diáklázadásokból alakult ki a társadalmi normák és az aktuális politikai rendszer ellen lázadók mozgalma, a hippi mozgalom, mely egy teljesen új, szabad életérzést hozott magával. Hosszú hajukról, bő szárú farmernadrágjukról, a nyakukban csüngő sok-sok láncról, színes, virághímzéses tölcsér ujjas blúzaikról, óriási napszemüvegeikről lehetett már őket messziről megkülönböztetni. Sajátos világfelfogásukat hirdették szóban tüntetéseken, zenében koncerteken. Gyakran fogyasztottak kábítószert is. Szívesen fordultak a keleti kultúrák értékei felé és a nagyon elhivatottak kolóniákban éltek egy nagy közösséget alkotva.Tombolt a Beatles, a The Rolling Stones láz és áhítattal hallgatták Scott McKenzie San Francisco című dalát. A hippi divat a maga lazaságával sok fiatalt megérintett, így még a következő évtized elején is meg tudott újulni.
Mick Jagger, Michelle Breton és Anita Pallenberg
A nagy újítás, a műszálas anyagok általános jellegű felhasználása volt. A nylon, a műbőr és más szintetikus anyagok kiváltották a drágább selyem, valódi bőr és egyéb természetes anyagokat, így a konfekcióipar óriási mennyiségben ontotta a tömegtermelt árucikkeket. A legfrissebb trendek szerinti, de olcsóbb kivitelezésű ruhadarabok a kevésbé tehetősek számára is elérhetővé váltak.
Az évtized második felében ,hála Mary Quant angol divattervezőnek(1930- ) hódító útjára indult a mini szoknya és a forrónadrág.
Mary Quant 1965-ös modell.
Mary Quant rövidnadrágok 1966-ból.
Piet Modrian(1912-1944) festményei megihlették Yves Saint Laurent (1936-2008), és 1965-ben bemutatta híressé vált Modrian kollekcióját. A ruháknak nemcsak a mintája volt újdonság, hanem a bő, "A" vonalvezetés is.
Yves Saint Laurent Modrian kollekciója
A geometrikus op-art minták új, színes, fiatalos és modern külsőt kölcsönöztek viselőjüknek. Úgy tűnik, a fantázia ezen a téren kimeríthetetlen volt. Ezekhez az általában élénk színű mini ruhákhoz színes harisnyát és közepesen magas, vastag sarkú színes műbőr lakk félcipők illettek.
Pierre Cardin op art modellek. A kép forrása: CutureAllure.com
Az alsóneműk és hálóruhák is nylonból készültek:
A nők hajukat szépen ondolálva, tupírral magasítva, sok lakkal fixálva viselték. Divatos volt a műhajjal megemelt, magasra tupírozott konty is, de Twiggynek (1949- ), a korszak híres kislányos alkatú modelljének köszönhetően az egészen rövid fiús frizura is.
Twiggy
A férfiak ruhatára látványosan átalakult. Az öltöny válla keskenyebb, a nadrág szára szűkebb lett.
A sportos fazonok teljesen bevonultak a hétköznapi öltözködésbe.
Alsóruhájuk szerencsésebb esetben pamutból, egyébként műszálas anyagból készült:
A korszak híres énekesei, együtteseinek tagjai is alakították a divatot. Hajviseletük, öltönyeik vagy éppen laza bőrdzsekijeik és farmernadrágjaik után számos fiatal sóvárgott.
A Pink Floyd 1967-ben.
Elvis Presley 1968-ban.
A férfiak vágattak maguknak rövid, vagy félhosszú hajat is, de a laza hippi stílus kedvelői megnövesztették egészen hosszúra.
A lábbeli stílusa a felsőruházat stílusához igazodott. Öltönyhöz elegánsabb, farmerhez sportosabb cipőt húztak. Ekkoriban vált népszerűvé a tornacipő-farmernadrág párosítás.
Magyarországra a fenti divatirányzatok szűrten jutottak el. A politikai elit és a népszerű művészek a Budapest Divatszalonból vagy Rotschild Klára szalonjából öltözködhettek, ahol minőségi anyagokból a legfrissebb trendek szerint készültek a ruhák.
A Rotschild- lányok, azaz a Clara szalon modelljei 1966-ból.
A népes többség pedig az állami áruházak konfekció kínálatából választhatott, vagy varrattak maguknak. Az áruválaszték azonban mindig egy-két évvel le volt maradva az aktuális divattól. Ekkoriban készültek azok az igen jellegzetes domborúra nyomott mintás dzsörzé anyagok és ruhák, amiket szüleink és nagyszüleink szekrényében találtunk, s amelyek manapság ismét megjelentek a nagyobb ruházati áruházak polcain.
A kép forrása: Berzsenyi Dániel Könyvtár képeslap-és fotótára
A nők esetében már elfogadható volt, ha valaki nadrágot viselt, de a férfiaknál a hosszú hajat és mindkét nem esetében a farmer nadrágot sokáig rossz szemmel nézték. Egyfajta tiltó listán voltak, mert úgy gondolták, hogy ezek az imperialista laza erkölcsök megtestesítői.
A híres színészek hajviseleteikkel, öltözködési szokásaikkal szintén hatottak a divatra, mint azt már a korábbi évtizedekben is láthattuk. Végezetül nézegessünk párat a fotóik közül:
Alain Delon
Clint Eastwood
Paul Newman
Jean-Paul Belmondo
Sophia Loren
Claudia Cardinale
Audrey Hepburn
Catherine Deneuve
Ha még szeretnél további divattörténeti cikkeket olvasni, ebből a tartalomjegyzékből kedvedre választhatsz.
Felhasznált irodalom: Képes Divattörténet,Corvina Kiadó 1977, A magyar divat 1116 éve, Absolut Media Zrt.2012.