Biztosan Ti is szerettek a friss hóban sétálni, hógolyózni, hóembert építeni. A gyerekek szeretnek szánkózni és ez felnőtt korunkra is így marad, csak nem mindenki meri bevallani. Aztán ott van a korcsolyázás, milyen nagyszerű dolog siklani a jégen. Vagy ahogy szabadon síel az ember hegyről le. Sorolhatnám még, milyen izgalmas szabadidő eltöltés kínálkozik egy szép téli napon. Vajon a Boldog Békeidőkben, azaz a XIX.század – XX.század fordulója környékén mivel múlatták az időt kint a szabadban? Milyen sportoknak hódoltak? (A fenti kép forrása:victorian.com )
A Sportos nők a századfordulón című sorozat első részében a nyári sportokkal kapcsolatos cikkben részletesebben írtam a női sportok kialakulásának társadalmi-gazdasági okairól. Így most csak utalok rá, hogy a sport, mint direkt szabadidős testmozgás a XIX.század elején leginkább a férfiak kiváltsága volt. Igaz ez a téli sportokra is. Az előkelő nők - a társadalmi elvárások szerint – tartózkodtak az ilyesfajta tevékenységektől.
Persze azért találtam kivételt. Korcsolyázó pár 1800-ban:
Korcsolyázók 1866-ban:
Az igazi változás a XIX.század utolsó negyedében következett be. Ekkorra már számos sportágban kipróbálhatták magukat a hölgyek is, sorra alakultak a női sportegyletek. Azért hosszú volt még az út ahhoz és sokat kellett változnia még a nők társadalmi megítélésének, mire az első téli olimpiai játékokon 1924-ben 13 női versenyző indulhatott.
A férfiakkal szemben hátrányt jelentett az is, hogy a nőket a mozgásukban még mindig nagymértékben korlátozta a fűző és a hosszú szoknya. Még a számukra tervezett sportruházat sem azonos a mai fogalmainkkal.
Sportruha hokizáshoz:
A kép forrása: eBay.co.uk
Nézzük tehát, milyen sportolási lehetőségek adódtak a nők számára a Századfordulón:
A korcsolyázás nemcsak hasznos időtöltés volt, hanem remek helyszín a társas együttléthez is:
Kiváló alkalom nyílt az udvarlásra is:
A síelésnek is komoly rajongó tábora lehetett. A nőknek rendezett versenyeken a legjobbak mérhették össze tudásukat. Itt, ezen a képen a versenyzők már némileg rövidebb szoknyában álltak rajthoz.
Azonban volt, akinek még valószínűleg sokat kellett gyakorolni:
Northamptonshire,1908. A kép forrása: my-little-time-machine.tumblr.com
Ha az "egyszerű" síelés kevés volt valakinek az adrenalin szintjének az emeléséhez, akár a síugrást is gyakorolhatta:
Plakát 1900-1915-ből. Forrás: allposters.com
Aki nem kötött korcsolyát vagy sítalpat a lábára, építhetett hóembert ( vagy hónőt :) ) :
A kép forrása: The Strand magazine,1892.január. whizzpast.com
Igen kedvelt sport volt főleg Skóciában, de Hollandiában,Kanadában is a nemes hagyományokkal büszkélkedő curling. Turnűrös szoknyában kifejezetten "élvezetes" lehetett játszani.
A kép forrása:McCord Museum, Montreal
Ezek a bátor tekintetű hölgyek itt nem boszorkányok seprűvel, hanem az első női curling egylet tagjai 1906-ban St.Johns-ból, Új-Fundlandról. A kötött felsőhöz szigorúan jár a kalap és a hosszú szoknya.
Aki még ettől is keményebb sportra vágyott, lehetett egy női hokicsapat tagja:
Hokizó nők 1912. Forrás: torontohistory.flickr.com
A nagyon elszántak választhatták a hegyi túrázást:
Az urbánus beállítottságúak pedig felpattanhattak az új robogójukra( a kép 1916-ban készült):
A szánkózás örömeit élvezte gyerek és felnőtt egyaránt:
Szánkóverseny 1910-ben . Forrás: oldphotoarchive.com
Amikor szánkózni és korcsolyázni is lehet egyszerre, ez a fakutya.
A képen: Viktória Melitta hesseni hercegnő (Viktorija Fjodorovna Romanova) nagyhercegnő lányával, Erzsébettel 1895-ben.
Kapcsolódó cikkek: Sportos nők a századfordulón I.rész: Nyári sportok , Sonkaujj és homokóra sziluett , Masnik, loknik és gombos cipők , Bukjel szoknya, óriás kalapok és uniformisok