Az 1910-es évek említésekor biztosan Nektek is számos történelmi és társadalmi esemény vagy neves személyiség jut az eszetekbe. A Titanic elsüllyedése, a szüfrazsett mozgalom, az első világháború, IV.Károly megkoronázása, a cári család kivégzése és az orosz forradalom, Charlie Chaplin, Mary Pickford némafilmes munkássága, vagy Coco Chanel és Paul Poiret divat reformjai és még sorolhatnám. Milyenek voltak a divatos ruhák ebben az időszakban? Nézzünk néhány példát a teljesség igénye nélkül. ( A képen: Kate Winslet a Titanic című filmben)
Női viseletek:
A reformerek erőfeszítései a 10-es évekre meghozták gyümölcsüket és a női viseletek óriási változásokon mentek keresztül. A fűző egészségtelen divatja letűnőben volt, egyre több nő szabadult meg tőle. Eltűntek a puffos ujjak, a nagy csipkés, fodros ruhadíszek.
A képen: A Redfern - divatház és galéria modelljei 1910-ből. Forrás: Gramouradze, Pinterest
A harang alakú szoknyák jócskán vesztettek bőségükből.
A képen: Egy másik divatos nap. Longchamp modell, Franciaország, 1911. A kép forrása: Dead Fred's Genealogy Photo Archive, facebook.
A kép forása: Kelly Rhodes, Pinterest
Sőt, megirigyelve a férfiak öltönyét, a hölgyek angol szabású kosztümöket is elkezdtek hordani, melyek kabátja szabása sokban hasonlított a zakóéhoz. A hozzá viselt bokáig érő szoknyák olyan szűkre szabottak voltak, hogy csak apró lépésekkel lehetett bennük közlekedni,így méltán kapta a „bukjel szoknya” nevet.
A képen: 1912 év divatja. Forrás:fashionahundredyearsago.com
Íme egy korabeli karikatúra az "Ulk" című berlini lapból 1910-ből. "Hogyan lehet egy modern szoknyát hordani és mégis előbbre jutni?" (A kép forrása: www.alamy.com)
A hölgyek szekrényébe tehát kényelmesebb ruhák kerültek.
A képen: nappali nyaralós ruhák 1912-ből. A kép forrása:dovima_is_devine_II.flickr.com
Coco Chanel 1912-ben a tengerparton a maga által tervezett ruhában. A kép forrása: google
Persze ennek a korszaknak is megvoltak a maga szélsőségei, pl. az óriási kalapok, szalagokkal, masnikkal, tollakkal ékesítve.
A kép forrása: lesmodes.tumblr.com.
Egy-két év múlva ezeket a kis, kecses, könnyű kalapok váltották fel, melyeket még össze is lehetett hajtani és a táskába tenni.
A kép forrása: zeinerova.blogspot.com
Az első világháború idején az öltözködésre általában az anyagtakarékosság és célszerűség volt a jellemző érthető okokból. Sok nő is szolgált a háborúban pl. egészségügyi vagy irodai alkalmazottként. A civilek körében - talán szolidaritásból - katonai egyenruhákat idéző modellek is divatosak voltak.
Egyenruhás nők az első világháborúban. A kép forrása:wm.org.uk
Mivel a fronton szolgáló férfiak helyét a munkaerő piacon is a nők vették át, ez felgyorsította a korábban lassan folydogáló emancipációs folyamatokat. A háború végére a szoknyák megrövidültek és már csak bokáig értek.
A kép forrása: plaisanter.tumblr.com
Divattörténeti érdekesség, hogy az első világháború alatt, pont a nagy nélkülözések idején, furcsa, költséges divat jelent meg, amely azonban tiszavirág életűnek bizonyult. Ez pedig a rövid, krinolin szerű bő szoknya divatja volt a feltűnni vágyó, gazdag hölgyek körében. Az alábbi karikatúra a "Le Rire Rouge" című újságból való 1916-ból.
A kép forrása: hprints.com
A hölgyek lábukra harisnyát és kényelmes, változatos fazonú cipőket húztak, amelyek különböző textilekből, vagy bőrből készültek.
A kép forrása: The Metropolitan Museum of Art
Férfi viseletek:
A férfiak öltözködése nem sokban változott az előző évekhez képest, sem színükben, sem szabásukban. Nappal a megszokott sötét színű zakót, este fekete színű frakkot vettek fel. Keményített gallérú fehér inget, nyakkendőt viseltek.
A kép forrása: Weebly
Nyáron pedig világos, vékonyabb vászonból készült öltönyt hordtak.
A különböző stílusú öltönyökhöz és a különböző alkalmakra kalapot, sapkát tettek a fejükre.
A kép forrása: Village Hat Shop, Pinterest
Lábukra általában sötét színű,barna, fekete cipőket húztak.A gombos bokacipők még mindig divatosnak számítottak.
Bőr és gyapjúszövet cipő kb.1910-ből. Forrás: The Metropolitan Museum of Art
A divat újabb lendületet az első világháború után vett.
Végezetül itt van néhány, a korszakot idéző gyönyörű kosztüm a Downtown Abbey című angol tv sorozatból:
Felhasznált irodalom: Képes divattörténet, Corvina kiadó 1977.