XII.században oly divatos - az alakot eltüntető viselet - a XIV.századra, legfőképpen Nyugat-Európában, óriási változásokon ment át. A ruha derékban egyre szűkült, míg végül az emberi testet a ruha szabásával határozottan hangsúlyozták, így a gótikára jellemző karcsúság nemcsak az építészetben, a szobrászatban és festészetben érvényesült tehát, hanem az öltözködésben is. A fenti képen a Naumburgi katedrális egyik szobra látható a XIII.századból.
A női szépségideál karcsú, testtartása enyhe "S" alakú, a hölgyek feje előrehajlik, míg a mellkasuk hátrahúzódik és a hasukat, csípőjüket előre tolják.
Illusztráció részlet Berry herceg "Hóráskönyvéből" (XIV-XV.század)
Erre az időszakra is általánosan elmondhatjuk, hogy a ruha anyaga, színe és díszítettsége függött a viselője társadalmi rangjától. Az egyszerű sorban élők leginkább durvább anyagokból készült ruhákat hordtak föld színekben, az előkelők ruházatához pedig drága anyagokat használtak. Ugyancsak elváltak élesen egymástól a világi és kolostori, az ünneplő és háziruhák, a férjes asszonyok és hajadonok viseletei. A céhek megalakulásával szabóságok is nyíltak a nagyobb városokban, és hála a szigorú céhes szabályoknak, ebből a korból már szabásminták is maradtak az utókorra.
A nők alsó ruha fölött viselt felső ruházatát cotehardie-nak hívták. A XIII.század végén, XIV.század elején rendkívül divatosnak számított az oldalt a csípőig mélyen felhasított, sokszor prémekkel bélelt felsőruházat, mely látni engedte az alatta viselt szűk ruha révén a test idomait. Ezért is hívták ezt a hasítékot az ördög ablakának.
Brabanti Mária és III. (Merész) Fülöp francia király házasságkötése. XIV.századi miniatúra
Az öv viselése ekkorra már minden öltözethez hozzátartozott, egyfajta varázserőt is tulajdonítva neki.
Övet viselő nőalak a Notre Dame katedrálisban.
A ruhák ujja igen változatos volt, lehetett szűk, csüngő, cakkos.
Kép a Velislav Bibliából az 1300-as évek második feléből.
Ha kiléptek a házból, félkör alakú palástot, vagy köpenyt kerítettek magukra. Lapos, sarok nélküli cipőt húztak a lábukra.
Cipő Dordrechtből. XIV.század. A kép forrása: Pinterest
A fiatal lányok hajukat különböző fonatokkal, hajpántokkal ékesítették, míg az asszonyok a nyakukat is eltakaró kendőket, fátylakat, hajhálókat viseltek igen változatos formákban.
A Manesse kódex egy képe a XIV.századból. A fiatal lányok kibontott haját homlokpánt tartja össze.
A Naumburgi katedrális szoborfeje. A hölgy ún. barbette-t visel. Egyébként ez az egyik kedvencem. Nézzétek azt a kis huncut mosolyt, nem bájos?
A szűk ruhák rögzítéséhez már nem volt elegendő a hónaljban, vagy a háton a fűzés, gombokat használtak, egyre többet.
Elizabeth Montacute lánya. 1354, Oxford, Christchurch College
Szívesen viseltek heraldikus mintás öltözékeket ezzel is üzenve a külvilágnak, mely családból, vagy udvarházból valók.
Anna d'Auvergne, II.Lajos burbon herceg hitvese (1358-1417)
A férfiak viselete is egyre inkább a szűkülő szabásvonalat követte. A bokáig érő felsőruha is rövidült az idő előrehaladtával, térdig, majd combközépig ért. Az alsóruha vele együtt rövidült. Szűk harisnyaszár tartozott a viselethez lapos talpú cipővel.
A Morgan Biblia vagy más néven Maciejowski Biblia egy képe. A kézirat kb.1240-50 között készült. A férfiak bokáig érő felsőruházatban láthatók.
Száz évvel később a felsőruházat már térd alá ért.
A legszükségesebb ruhadarabok:
A felsőruha fölötti palást szerű köpeny is csuklyás köpenykévé rövidült.
Csuklyás alak a St.Denise katedrálisban.
Ez az időszak a lovagi kultúra fénykora is egyben, a nőket, szerelmet, lovagi eszméket dicsőítő trubadúrok időszaka, no és a keresztes háborúk időszaka is. Egy-egy nemes lovag vagyonokat költött a ruházatára, amely aztán jó esetben hosszú évekig szolgálta. A lovagi páncélok, fegyverek fejlődésének bemutatása azonban olyan nagy terjedelmű leírást igényel, hogy engedjétek meg, azt majd egy másik cikkben tegyem meg. Körülbelül ezek a legfontosabb felszerelési és ruházati tárgyak, amik egy lovagnak feltétlenül szükségesek voltak az 1200-as és 1300-as években:
Végezetül nézzünk néhány, a korszak divatját bemutató mai, igen jól sikerült próbálkozást:
deviantart.com
etsy.com
diuminnezit.de
historicalcostumes.com
historicenterprices.com
(A gótika igen nagy időszakot ölelt fel, amely során a divat sokrétűen változott, és helyi sajátosságokkal is bírt esetenként, így csak általánosságban írtam a korszak divatjáról.)
Kapcsolódó témák: Előkelő viseletek a XII.században
Felhasznált irodalom: Képes divattörténet (Corvina Kiadó), Domanovszky Endre: Korok ruhái
Ha további divattörténeti cikkeket szeretnél olvasni, válogass ebből a tartalomjegyzékből.