A középkori Európát áthatotta a kereszténység. A katolikus egyház szigorú előírásokkal szabályozta az ünnep és hétköznapokat egyaránt, így a táncolás lehetőségeit is. Magát a táncot ördögtől való dolognak tartotta, szigorú büntetés járt annak, aki meg nem engedett helyen, vagy meg nem engedett módon ily módon elragadtatta magát. (A fenti képen egy ábra a Bécsi Kéziratból, 1300-1350-ből. Universitatsibliothek Graz,32 fol 106.
Ebből következően sajnos koreográfiák ebből a korszakból nem maradtak ránk. Freskók, szoborrészletek, kódexek képei, esetleg rövid leírások azonban adnak némi támpontot. Egy biztos, a középkorban is táncoltak.
Ambrogio Lorenzetti (1290-1348): A jó kormányzás hatása a városra. Freskórészlet
A források alapján az alábbi főbb táncféléket tudjuk megkülönböztetni a teljesség igénye nélkül:
-szakrális táncok: a templomokban az istentiszteletekhez kapcsolódóan járt táncok
-temetési táncok
-udvari táncok:a lovagi kultúrához hozzátartozott a költészet és zene mellett a tánc művelése is. A ránk maradt ábrázolások alapján ezek lánc- és körtáncok voltak, a páros táncok majd csak később válnak divatossá. Egy-egy lakodalom, jelesebb vendég érkezése az udvarhoz mindig jó alkalmat adtak a táncoláshoz. A zenei források szerint léteztek lassú és gyors, ugrós táncok. Azonban hogyan járták, ezeket, sajnos nem tudjuk. Későbbi utódai a branle-ok és a kelet-európai kör-és lánctáncok.
A Manesse Kódex egy lapja
- harci táncok: melyeket egy-egy csata előtt, vagy győzelmes csata után, fegyverekkel táncolták. Ennek utódai pl. a bouffon és moreszka táncok, melyeket karddal, bottal jártak, illetve a moreszka táncokat néhol a csuklóra és az alsó lábszárra rögzített csörgőkkel.
-profán táncok: az egyház mindazt profánnak minősítette, amely a keresztény vallási élet keretein kívül esett. Így a rituális táncokat, kultikus szertartásokat, a pantominszerűen előadott utánzó táncokat is.
A kép forrása: Romance of Alexander, Bodleian Library MS 264. XIV.század.
Felhasznált irodalom: Botos József: "Ünneprontók" A középkor táncélete c.kötete